Amok Koşucusu – Stefan Zweig

Amok Koşucusu – Stefan Zweig

28/12/2019 1 Yazar: Selim Göncü

Amok Hastalığı: Ağır depresif ruh hali neticesinde bireyin, şiddet eğilimi göstererek karşısına çıkan her türlü canlıyı öldürme arzusunu taşımasıdır.

Amok Koşucusu: Kitaptan mülhem, Amok hastalığını taşıyan bireyin amansız ruh hali. 

Kitap, adından da anlaşıldığı üzere bir amansızlık, delilik halinin yansımasını hikaye eder okuyucuya. Tahkiye edilen olay, yine Stefan Zweig’ın Satranç adlı eserinde de görüleceği gibi hem bir yolculukta geçmekte hem de okuyanı bir yolculuğa sürüklemektedir.

Bu yolculuk, okuyucuya başta yavan ve sıradan olaylar silsilesi olarak nakşedilirken, zamanla artan ritim ve merak/giz duygusu ile okuyucuyu kendine bağlamaktadır ki bu Zweig’ın olayların örgüsünü ne denli başarılı işlediğini de ortaya koymaktadır.

Hint Adaları’nda doktorluk yapan adama günün birinde zengin bir kadın gelir, çaresizce doktordan yardım ister, ancak doktor onu kabul etmez. Kadının zenginliği ve tavırları doktoru öfkelendirir. Ancak sonrasında, bir insanın hayatını hiçe saydığını düşünen doktor, kadına yardım etmediği için pişman olur ve koşmaya başlar, halk arasında Amok diye bilinen ölümcül delilik halinin pençesine düşmüştür. Önüne gelen her şeyi yok ederek koşar ve en sonunda kendisi de yok olur.

Stefan Zweig, kendi hayatındaki ikilemlerini, korkularını ve çıkmazlarını eserdeki bu alegorik anlatımla okuyucuya sunmuştur.