Hakkari’nin Gizemli Taşları

Hakkari’nin Gizemli Taşları

29/05/2017 1 Yazar: Selim Göncü

Yönetmenliğini Bahriye Kabadayı Dal’ın üstlendiği Hakkari’nin Gizemli Taşları Belgesel filmi, 1998 yılında Hakkari kent merkezinde bir okul inşaatı sırasında tesadüfen ortaya çıkan 13 Stel’in (Dikilitaş) gizemli öyküsünü içeriyor. Boyları 80 cm ile 3,5 m arasında değişen dikilitaşların, M.Ö. 3500 yılına kadar dayandığı ifade ediliyor. Dikilitaşlar üzerinde savaş alanındaki savaşçılar ile onlara ait silah ve eşyalar, savaşçıların kahramanlıklarına ilişkin kesitler ve yabanıl hayvanlar yer alıyor. Ortaya çıkan dikilitaşlar Van Müzesi’nde sergileniyor.

Belgesel; sözkonusu 13 dikilitaşın bu coğrafyada hangi tarihte, hangi sebeple bulunmuş insanlardan kaldığı sorusundan hareketle yola çıkıyor ve -üzerlerindeki figürler bazı ipuçları sunsa da- gizemlerini hâlâ koruyan bu taşlar aracılığıyla ”Geçmişe nasıl bakılır, ipuçları nasıl yorumlanır, yeni bulunan bir eser tarihte neyi değiştirir?” gibi soruların yanıtlarını arıyor. Öte yandan Hakkari’nin bilinmeyen arkeolojik geçmişine ve doğal güzelliklerine sıkça atıfta bulunulacağının da teminatı veriliyor.

Kurgu aşaması devam eden belgesel filmin ilk gösterimi (prömiyer) Mart ayı içerisinde İsviçre’nin Nyon kentinde ”Nyon Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali”  kapsamında gerçekleşecek. (Nyon Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali; ilki 1999 yılında olmak üzere Roman Museum sponsorluğunda 2 yılda bir gerçekleşen bir organizasyondur). 

Türkiye’ deki ilk gösterimi ise, Mayıs ayı içerisinde ”TRT Belgesel Ödülleri 2015” kapsamında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

 26 Şubat tarihli ”Zamandan Mekana” adlı TRT programında  Bahriye Dal’ın çalışmaları ve özellikle Hakkari Belgeseli hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Programdan önemli notlar ;

→ ”Eski zaman kalıntıları etrafında neredeyse hiçbir iz yokken, olanlar bize neyi anlatır?” sorusunun peşine takıldık.

→ Çalışmalarımızda Gül Pulhan’ın fikirsel desteği oldu.

→ Bölge (Van ve çevresi) Urartu ve Asur uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Bölgede bu uygarlıklardan kalma tarihi eserler mevcuttur. 6000 yıl öncelere dayanan ve hala gün yüzüne çıkarılamayan bazı tarihi eserlerin de var olduğunu düşünüyoruz (Coğrafi zorluklar vb. nedenler).

→ İzleyici, takip eden sayısı ve festivaller gittikçe artmaktadır. Ancak; belgesel filmciliği fon bulma konusunda zorlanıyor, bu konularda çalışmalar gerekli.

Ve son olarak da şu cümleyi ekliyor;

”Ne kadar çok kişiye ulaşırsak, yaptığımız iş o derece anlam kazanıyor ”


Filmin künyesi

→ Görüntü yönetmeni: Koray Kesik

→ Yapım yönetmeni: Burak Dal

→ Yapımcı: Tarçın Film

→ Müzik: Ali Tekbaş, A. İmran Erin, Serhat Bostancı’dan oluşan Lawje grubuna ait. (Hakkâri kökenli grup, yerel motifleri modern bir anlayışla yorumluyor). 

→ Dil: Türkçe ve Kürtçe / Altyazı: İngilizce ( Mysterious Stones Of Hakkari )

→ Süre: 40 dk


Diğer bilgiler

→ Bahriye Kabadayı Dal ve Burak Dal 2012’de ”Boğaziçi Balıkları” filmi ile TRT Belgesel Film yarışmasında ödül almıştı.

→ Bahriye Kabadayı Dal’ın önceki filmleri; Ankara, Antalya, Bursa ve Eskişehir başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde gösterime girmişti.

→ Bahriye Dal, bugüne kadar 30’un üzerinde belgesel projesinde çalıştı.

→ Facebook sayfası https://www.facebook.com/HakkarininGizemliTaslari

Son Gelişmeler

Facebook sayfasından yapılan açıklamada  belirtildiği gibi  ;

“L’Association des Amis du Musée de Nyon” un en iyi küçük bütçeli arkeoloji filmi ödülünün Bahriye Kabadayı Dal’ın “Hakkari’nin Gizemli Taşları” filmine verilmesi uygun görülmüştür.