Yüksek Lisans Serüvenim

Yüksek Lisans Serüvenim

21/07/2019 0 Yazar: Selim Göncü

Merhaba,

Geçtiğimiz 4-5 ay blog için çok verimli geçmedi benim açımdan. Kafamda bir sürü yazı düşüncesi vardı, taslaklarım da dolup taşmıştı ancak yüksek lisans tez hazırlama ve savunma döneminde olmam sebebiyle blog işleri biraz aksadı. Bu süreç zarfında neden yazmıyorsun şeklinde mesajlar geldi. Biraz bu duruma açıklık getirme hissiyatıyla neden yüksek lisans sürecimi takipçilerimle, okurlarımla paylaşmıyorum dedim.

Yüksek lisans sürecinde önemli adımlar;

  1. Yüksek Lisans Kabul Süreci & Ders Aşaması
  2. Yüksek Lisans Tez Hazırlama & Savunma Süreci
  3. Yüksek Lisans Sürecinde Yaşanabilecek Zorluklar
  4. Yüksek Lisans Sürecine Dair Öneriler

başlıklara geçelim sırasıyla…

1. Yüksek Lisans Kabul Süreci & Ders Aşaması

YDS’ den ve ALES’ ten gelen puanlar ile birlikte mülakat sonucunda alım yapılacak kontenjana girdiğinizde şüphesiz çok büyük bir heyecan sizi bekliyor olacak. Dolayısıyla hızlıca kayıt ve harç işlemlerini halletmeye koyulacaksınız.

Müfredatta yer alan ders içerikleri ve kürsüdeki hocalar hakkında araştırma yapmak neyle karşılaşacağınızı görmeniz açısından güzel bir ön hazırlık sağlayabilir. Ders içeriklerine uygun kaynak kitap edinmek de faydalı olacaktır.

Bu aşama içerdiği bazı dinamikler bakımından ön lisans ve lisans süreçlerinden daha farklı bir deneyim edinmenize olanak tanırken, bazı alanlarda daha da derinlemesine bilgi edinme ve uzmanlaşmaya doğru sizi ulaştırmaya katkı sunacaktır.

2. Yüksek Lisans Tez Hazırlama & Savunma Süreci

Ders döneminde almanız gereken ders kredisini başarıyla tamamladıktan sonra, bölüm başkanlığı tarafından belirlenen bir tez danışmanı ile belirlediğiniz ve çalışmak istediğiniz bir konu hakkında tez çalışmasına başlıyorsunuz.

Yüksek lisans tez yazım aşamasında;

a. Araştırmanın yöntemini iyi belirlemek ve ona göre çalışmaları şekillendirmek (Sosyal bilimler için nitel veya nicel araştırma olması gibi)

b. Tez konusu hakkında iyi bir araştırma yapmak, yayın-makale ve tüm materyali toplamak (Literatür çalışması)

c. Düzenli bir şekilde okumak ve sistematik not alma mantığının geliştirilmesi

d. Danışman ile iyi iletişim kurulması

sizin için ciddi anlamda önemlidir. Planlamanızı ve çalışma mantığınızı bu şekle evriltmeye gayret gösterin.

Savunma aşaması ise, yazım aşamasının iyi geçmesi halinde tamamen meyveleri toplama günüdür. Yazım aşamasındaki tüm stresinizi, sıkıntılarınızı ve derin düşüncelerinizi bir çırpıda mutluluğa çevirecek o güzel sunumu bugün sergilemeniz ve final vuruşu ile tüm olayı tamamlamanız çok ferahlatıcı olacaktır.

Not: Savunmaya resmi şekilde giyinerek gitmeyi unutmayın 🙂

3. Yüksek Lisans Sürecinde Yaşanabilecek Zorluklar

 

Sorun-1: Ders döneminin iyi geçmemesi

Çözüm-1: Eğer imkan varsa son sınavlarınıza çok iyi hazırlanıp ortalamanızı mümkün mertebe yukarı çekin. Doktora yapmak istediğinizde iyi bir ortalama sizin için iyi bir referans olacaktır.

Sorun-2: Tez konusunda kararsız kalma ya da konu bulamama

Çözüm-2: Özellikle yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüm derslerinin içeriğini araştırın, ne için seçtiğinizi ve ne yapmak istediğinizi iyi belirleyin. Konuları irdelediğinizde ilginizi çeken bir detay sizi iyi bir yöne çekebilir. Yüksek lisans eğitimini sırf yapmış olmak için yapmamanız adına ilgi çekici, işe yarar (kullanışlı) ve akademiye katkı sunacak bir konu üzerinden gitmeniz faydalı ve anlamlı olacaktır.

 

Sorun-3: Danışman ile iletişiminizin sınırlı olması ya da hiç olamaması

Çözüm-3: Danışmanınız ile sağlıklı bir iletişim kurmanız, sizin ve yüksek lisans tez yazım-savunma aşamalarındaki ilgili tüm kurullar ile köprünüzün sağlam kurulmasını ifade etmektedir. Bu gerçekten çok önemli. Danışmanınızın olmaması tek kolunuz bağlı olarak süreci karşılamanız anlamına gelmektedir.

 

4. Yüksek Lisans Sürecine Dair Öneriler

Alanınızla ilgili okumaları ihmal etmeyin.

Başvurduğunuz üniversitenin bölümü ve hocaları hakkında bilgi sahibi olun.

Tez yazım kılavuzu ve yazım konusunda teknik bilgi ve becerinizi arttırıcı kaynak kitaplar edinin.

Tez yazım, rapor sunma, savunma ve mezuniyet süreçlerinde doğru kaynaktan bilgi almak adına, danışmanınız ve enstitü görevlileri ile irtibat kurmaktan çekinmeyin.

Yüksek lisans süreçleri ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kutucuğuna yazabilirsiniz.